עברית  |   English

מומלץ החודש
פנג שואי : העיקר הבריאות


 

המונח המרכזי בפנג שואי הינו הצ'י. הצ'י הינו כוח החיים, הנמצא בגופנו ובסביבתנו. ריכוזו, איכותו ואופן תנועתו - הן משתנים בעלי השפעה מכרעת על בריאות הדיירים בבית. ישנם עקרונות רבים בפנג-שואי אותם ניתן להגדיר כמהותיים.  במאמר זה בקשתי לבחור שלושה מהם, הנראים בעיני כחשובים ביותר. התמקדתי, לפיכך, על תאורה, צמחים ואוורור הבית.

תאורה טובה תעצים את הצ'י בבית

ישנו פתגם סיני ידוע האומר ש"אל הבית אליו לא מגיעה השמש - מגיע הרופא". הרעיון מאחורי פתגם זה ברור לאומן הפנג-שואי: השמש כמקור החיים, מביאה עימה צ'י מהסוג החיוני ביותר. ללא שמש - הצ'י שבבית, ידעך וימות, וביחד עימו שמחת החיים של דיירי הבית. לא סתם בצפון אירופה באזור בו לא מבקרת השמש תקופה ארוכה בשנה - מפתחים אנשים תסמינים שזכו לשם "דכאון עונתי".
לפיכך, חשוב מאוד שלפחות חלק מהבית יהיה מואר בשמש ישירה. משמעות הדבר היא שחשוב שלפחות חלון שימושי אחד בבית יפנה למזרח, לדרום או למערב:
אור מן המזרח - מביא עימו התחלות חדשות ואופטימיות לחיי הדיירים  בבית.
אור מן הדרום - מביא עימו חיוניות ובריאות.
ואור מן המערב - רומנטיקה ורגיעה.

אם קונים בית חדש - יש להקפיד שבנוסף לקיומו של חלון אחד לפחות אל הכוונים הללו, לא יהיה מקור הפרעה לאור השמש. כאשר המדובר בדרום - גם אם יש בניין בסמוך - קרני השמש מגיעות אל תוך הבית ברוב המקרים, בשעות הצהריים. אך כאשר המדובר בחלון אל המזרח או אל המערב - שם השמש נמוכה יותר (בזריחה או בשקיעה) - יש לוודא שבניין סמוך לא יסתיר אותה לחלוטין.
כאשר אל הבית לא מגיעה שמש ישירה, כיוון שהחלונות פונים לצפון או כיוון שהחלונות הפונים לכוונים האחרים חסומים בדרך כלשהי - יש לעודד את הצ'י בבית באמצעות תאורה. התאורה מהווה תחליף מלאכותי לאור השמש, ובבית אליו לא מגיעה השמש - יש להרבות בתאורה.
התאורה המומלצת במקרה זה היא תאורה המאירה מלמעלה כלפי מטה (כמו השמש), באופן שיעלה את רמת האנרגיה בבית, ואת מצב הרוח ושמחת החיים איתה.

צמחים בריאים מעודדים חיות וחיוניות

צמחים רוויים בצ'י. כאשר הם רעננים הם מביאים אל הבית צ'י מעורר, ממריץ, מהסוג החיוני, הדינאמי והבריא. אך כאשר הם מתחילים ליבול הצ'י קמל איתם ומוריד את רמת החיוניות והחיות של דיירי הבית. היות ורוב האנשים אינם  מודעים לחלוטין למשמעותם האנרגטית של צמחים בבית, מעבר לחשיבותם האסתטית, הם לא מקפידים לסלקם בשלב זה, וכך הרמה האנרגטית הכללית בבית יורדת.
סוג הצמחים שפנג-שואי מעודד הם צמחים בעלי עלים רחבים הגדלים כלפי מעלה, בנגוד לצמחים המשתפלים וגולשים כלפי מטה. זה כיוון שצמחים העולים כלפי מעלה מעלים את הצ'י עימם, ומחזקים/ מגבירים אותו, בעוד שהמשתפלים מפזרים את הצ'י.
היות וצמחים הפכו סמל לאסתטיות, אך בו בזמן הם דורשים תנאים מתאימים וטפול - צמחי משי הפכו פופולריים מאוד בשנים האחרונות כתחליף לצמחים חיים. מכיוון שפנג-שואי מעודד שימוש בסמלים - ניתן בהחלט להשתמש גם בצמחי משי, במקום בצמחים חיים. אך בנימה אישית, אוסיף, שצמחים חיים עדיין עדיפים בעיני.
עם זאת - הפנג-שואי המסורתי מתנגד להחזקת צמחים שהיו חיים וכיום אינם: פרחים יבשים או חנוטים, ובעיקר קוצים למיניהם. אלה מביאים אנרגיה של מוות.
חשוב, לפיכך, לפנות מהבית צמחים מתים או אפילו כאלה הנמצאים ב"שלבי גסיסה".
הקפד לחתוך עלים מצהיבים או חולים מצמחי בית, ולדאוג לרווחת הצמחים החיים בביתך. אם קשה לך לדאוג לצמחים החלף אותם בצמחי משי, היות ועדיף צמחי משי שמורים היטב על פני צמחים אמיתיים שאינם בקו הבריאות.
העדף צמחים העולים כלפי מעלה על פני צמחים משתפלים, ועלים גדולים ורחבים על פני עלים קוצניים ודוקרניים. (ישנן סיטואציות בהן יעדיף האומן המומחה צמחים משתפלים או קוצניים, אך כאן קצרה היריעה מלפרט את כל המקרים היוצאים מן הכלל).
כאשר אתה מביא פרחים הביתה, בצורת ענפים, סלק אותם מיד כאשר יתחילו לנבול או להעלות ריח רע.

אויר צח יעודד פעילות ודינמיות בחיי הדיירים בבית

פירוש השם פנג-שואי,כאמור, הוא רוח ומים. ברצוני לשים דגש כאן על חשיבות האויר.
כמו אור השמש וצמחים - האויר הוא אחד מנשאי הצ'י היעילים ביותר. ספרי הפנג שואי העתיקים דנים רבות בבחירת המיקום האידיאלי לבית, כשלאויר הנושב במקום, בדומה למים ולהרים, חשיבות רבה.
המיקום האידיאלי לבית יהיה כזה בו יש תנועה של אויר. תנועת האויר מבטיחה זרימה של הצ'י, ואיתו שינויים בחיי הגרים במקום.
אזור בו האויר עומד יגרום לצ'י להתקע. במקביל - לא יחולו שינויים משמעותיים בחיי הדיירים במקום, החיים יקפאו על מקומם.
עם זאת גם מקום בו יש רוחות עזות וסופות אינו מומלץ, משום ששם הצ'י אגרסיבי מדי והארועים שהוא יביא עימו יהיו בהתאם.
העדף אזור מגורים בו יש תנועת אויר מתונה: לא אויר סטטי אך גם לא רוחות פרצים.
העובדה שיש תנועת אויר סביב ביתך אינה מספיקה: חשוב שתכניס אויר צח אל תוך ביתך, ומדי יום, בכדי להבטיח תנועה תמידית של צ'י רענן בחייך. אותו צ'י יביא עימו חידושים, שינויים והתפתחויות בחייך.

ירון זפרן הוא דוקטור לפסיכולוגיה טראנספרסונלית, העוסק ביעוץ והוראה של אומנויות הרוח משנת 1986. הוא השתלם כאומן פנג-שואי בארה"ב ובאנגליה, והקים את ה"מכללה ללימודים רוחניים": בית הספר הראשון והמוביל בארץ להכשרת יועצי פנג-שואי. דר' זפרן הינו הנציג הרשמי של ישראל בארגון העולמי לפנג-שואי, ומכהן כראש מחקר ב"מרכז הישראלי לחקר פנג שואי". כסמכות מובילה בתחום הוא מייצג את ישראל בכנסים בינלאומיים.  המכללה ללימודים רוחניים - 03-5660066.  אתר הבית שלו באינטרנט: www.zafran.co.il