עברית  |   English

מומלץ החודש
תפקיד הקורא בקלפי הטארוט


 

שלום לכולם,

בשיעור השני בו אני רוצה לדבר על תפקידו של הקורא בקלפי טארוט וקצת יותר להסביר על מערכת היחסים בין הסדרה הראשית והסדרה המשנית, או במילים אחרות בין  המיינורים והמייגו'רים. זהו אינו "רק" מאמר מבוא על מהות הקלפים, כיוון שהעקרונות המובאים בו הנם אבן יסוד המשמשת אותי עד היום בניתוח והבנה של כל קריאה בקלפים.

 

תפקיד הקורא בקלפים

גם המפגש השלישי עם לורן לא התנהל, כקודמו, במתכונת רגילה. נפגשנו בנתניה בשמורת טבע מדהימה שבה נהגנו להיפגש בהמשך פעמים רבות. לורן הסבירה שנושא השיעור הוא תפקיד הקורא בקלפים, אבל לי לא היה נוח עם העובדה שכבר נערכו שלושה מפגשים ברחבי הארץ ועדיין לא ראיתי קלפים ביד.
"האם היום נתחיל לעבוד עם הקלפים?", קטעתי את לורן, תוך שאני מנסה לשאול בנימוס ובזהירות.
הקלפים, ענתה לי לורן, נמצאים בפנים ולא בחוץ. כדי שנוכל לדעת לקרוא בהם צריך תחילה ללמוד "להתחבר" אליהם. היום לא נעבוד עם הקלפים, אלא נמשיך ללמוד מה הם.
"הקלפים הם מפתח להבנת החיים" אמרה לורן ושתקה לרגע כדי לתת לי לעכל את הרעיון. "הבנת קלפי הטארוט", המשיכה לורן,  "עוזרת לנו להבין מי אנחנו, להבין ממה אנו מורכבים ובעיקר להבין מהם תהליכי ההתפתחות והמימוש בחיים."
"לא מפתיע אם כך שחלוקת קלפי הטארוט והמבנה שלהם מקבילים לאופן בו החיים מתרחשים. קלפי הטארוט מייצגים את מי שאנו ואת ההוויות הקיימות בנו כאשר כל קלף מייצג חלק הקיים בנו. כך, 78 הקלפים מייצגים את  78 ההוויות מהם אנו מורכבים."
"אם תבחן לרגע את עצמך" המשיכה לורן, "תוכל לגלות כי אינך תמיד מתנהג באותו האופן בכל מצב. לדוגמה אתה מתנהג בדרך אחת כאשר אתה יוצא לדייט בארוחת ערב רומנטית, ומתנהג אחרת כאשר אתה מאחר וממהר בדרך למשמרת."
"חפיסת קלפי הטארוט" היא בפועל אוסף של כל החלקים האלה: חלקם רוחניים, חלקם ארציים וחלקם כלל לא באים לידי ביטוי. נוכל לקרוא להם בשם כולל: הוויות."
"ההוויות בחיינו" , המשיכה לורן,  "מתחלקות לשניים: החלקים הרוחניים והחלקים הארציים.
"אלו כמובן אינם חלקים אותם אנו יכולים לראות", הוסיפה לורן כאילו עונה לשאלה שהתעוררה בי, "גם את החלקים הארציים, אולם חשוב להבין את היחס בין שני חלקים חשובים אלו, כיוון שמערכת היחסים בין שני עולמות אלו הם לב-לבם של היכולת שלנו להבין קלפים".
"הכול מתחיל במקום הבלתי נראה - בעולם הרוח", אמרה לורן בדרמטיות. "שם מתחיל הכול: זוגיות, עבודה, לימודים ועוד. אפילו כשאנו רוצים לאכול - התהליך מתחיל בעולם הרוח. נכון, אם במקרה של רצון לאוכל, התהליך לא יבוא לידי ביטוי בחלקים ארציים יותר, אנחנו נרגיש זאת, אולם הכול מתחיל שם, בחלק הבלתי נתפש.
"כשאת אומרת עולם הרוח, האם את מתכוונת למשהו כמו הנשמה שלנו?", שאלתי את לורן.
"לא בדיוק", ענתה לורן. "עולם הרוח שלנו הוא כל מה שאינו גשמי וזהו עולם עצום המכיל מגוון רחב של הוויות ולהם שמות רבים: אינטואיציה, נשמה, מדריכים רוחניים, תקשור, האני העליון ועוד - את כל  אלו ואחרים אפשר לכנות עולמנו הרוחני", הסבירה לורן.
"אבל בוא ונשאיר בשלב זה את המושג עולם הרוח ללא הגדרות.  בוא נאמר שכול אלו יושבים בקופסא שחורה שעליה יש מדבקה ובה כתוב: "עולם הרוח - נא לא לגעת !".
"לאחר שהחלקים הרוחניים שבנו מתעוררים", המשיכה לורן,  "הם צריכים למצוא את דרכם לעולם החומר - להתממש. כל הסוד בחיים הוא לתת ביטוי לחלקים הרוחניים שלנו ולאפשר לאותם תהליכים למצוא את דרכם אל עולם החומר ולהתממש."
"השאלה הגדולה היא האם תהליכים אלו יצליחו להתממש. השאלות החשובות בחיים הם האם אנו מצליחים להביא את התובנות בחיינו לידי ביטוי? כמה מהם "תקועות"? ומה בסופו של דבר המחיר שאנו משלמים כשאנו לא מממשים את הוויות בחיינו."
"לחיות נכון", אמרה לורן כבסוד, "משמעו להבין תהליכים אלו ולאפשר להם להתממש".
לאחר זמן מה בו לורן דיברה התחלתי להרגיש אי נוחות.
"הבנתי את הרעיון של שני החלקים:  הרוחני והמעשי", אמרתי בחשש, "אבל איך זה יעזור לי כקורא בקלפים?", שאלתי.
לורן הביטה בי במבט מלא רחמים.
"אני מניחה שהייתי צריכה תחילה להעביר אותך טיפול גמילה מהנטייה שלך למעשיות יתר", אמרה בהלצה.
"לקרוא בקלפים זו משימה חשובה מאד הדורשת מהקורא להיות איש רוח, איש אשכולות ויועץ. הקריאה בקלפים איננה תהליך של "תאכלס", של תוצאות בלבד, כי אם  מסע אותו עוברים יחד הקורא והשואל. הקלפים הם לא טקסטים כתובים והם לא תיאוריה. הם מייצגים את החיים עצמם, וללא הבנת החיים, ההוויות והתהליכים הרוחניים והארציים, הקריאה בקלפים הינה קליפה בלבד ולא יהיה בה מספיק עוצמה על מנת שנוכל להשלים את המסע ולהביא את השואל למקום הנכון".
"לא ניתן להיות קורא בקלפים מבלי להפנים תחילה עקרון זה מבלי להבין כי על מנת שתהליך כל שהוא יתרחש בחיינו אנו צריכים תחילה לעורר את החלקים הרוחניים הקיימים בנו ולאחר מכן למצוא את הדרך בה חלקים אלו יוכלו להתממש".
"בא ניקח לצורך הדוגמא", אמרה לורן לאחר שתיקה ארוכה, "אדם בגיל הארבעים לחייו הרוצה לעזוב את מקום העבודה. הוא עובד שם 15 שנים. בכל בוקר הוא מגיע בשעה 08:00, מסיים בשעה  17:00, חוזר הביתה: משפחה, ילדים וחוזר חלילה. פתאום, יום אחד, הוא מבין שהוא רוצה לעשות משהו אחר. ההחלטה שלו יכולה להיות קשורה לעשרות סיבות לגיטימיות, אולם מה שחשוב הוא שהתהליך הרוחני החל,  וההתחלה של התהליכים הרוחניים היא תמיד פתאומית".
"עכשיו השאלה היא", המשיכה לורן, "האם התהליך יתממש. האם הוא באמת יעזוב את מקום העבודה. כדי להבין אם זה קורה, אנו צריכים לבדוק מה קורה בחלק הארצי.
כך למשל אם את החלק הארצי מייצג קלף כמו אס המטבעות המייצג מימוש הצרכים בעולם החומר, אנו יכולים להיות בטוחים שהכול יסתדר.
מדוע?
כיוון שבחלקים הרוחניים שבחיי השואל יש התעוררות ובחלקים הארציים אנו רואים קלף המייצג מימוש וארציות".
"לעומת זאת, אם את החלק הארצי מייצג קלף בעייתי כמו שלוש חרבות, כאן אפילו לא צריך להיות קורא בקלפים, אלא רק להתבונן בקלף כדי להבין שיש קושי".
"במקרה הזה השואל אמנם רוצה לעזוב את מקום העבודה, אולם כשהוא מגיע הביתה לאישה, לילדים, לחברים ושאר ה"יועצים" האחרים החרדים מהרעיון, הוא מקבל "תזכורת" שיש מיתון, שעסקים חדשים בדרך-כלל נסגרים ולא מצליחים, שיש לו עוד 6 שנים פנסיה וכדומה. אצלו יכולות להתעורר שאלות כגון: "איך נשלם את משכנתא?", "איך נצא כל שנה לחו"ל ועוד ועוד".

"במקרה הזה, השואל אמנם רוצה , אולם הוא לכאורה אינו יכול לפעל. החלקים הרוחניים לא יכולים להתממש. השואל יחזור למקום עבודתו וימשיך לעבוד, ולכאורה הכל בסדר.
אולם בפועל קיים קרע בין עולם הרוח לעולם החומר וקרע זה חייב להתאחות. אותו עובד אולי יתפקד מציין ויהיה מוצלח בעבודתו, אולם הפער בין שני העולמות יבוא לידי ביטוי באיזו שהיא צורה: זה יכול לבוא לידי ביטוי בחיי הזוגיות שלו, בהתפתחות האישית, במערכות יחסים שלו עם חברים, בלימודים ולבסוף עלול אפילו לבוא לדי ביטוי דרך מחלה".
"לכן הוא מגיע אלינו", המשיכה לורן להסביר, "לא כדי שנספר לו מה יהיה, אלא כדי שהוא יוכל להשלים את המסע הרוחני. אותו מסע שהחל כאשר התעוררה ההוויה הרוחנית, מסע שבסופו יהיו לשואל התשובות לבעיה. זהו התפקיד המקודש של הקורא בקלפים".
"להיות קורא בקלפים זה אומר להיות מסוגלים ללמוד ולהכיר את החיים ואת הדרך בה אנו מממשים את השאיפות והרצונות שלנו. זהו מסע אל עולמנו הפנימי, המשלב מפגשים עם 78 ההוויות הקיימות בנו שבסופו אנו זוכים להבין את עצמנו, את הפוטנציאל הטמון בנו והתהליכים הקשורים למימוש עצמי".
גם המפגש השלישי הסתיים בפתאומיות והרצון שלי להתחיל כבר לעבוד עם קלפים לא בא על סיפוקו. אני מניח שבשלב הזה גם אתם, כפי שאני הייתי באותה התקופה, רוצים כבר להחזיק חפיסת קלפים, להתחיל לקרוא. אני מניח שהאצבעות מדגדגות, אבל במבט לאחור, ממקום של ניסיון, אני אומר לכם: חכו עוד טיפה. 
נסו תחילה להבין למה אתם מצפים נסו ללמוד עוד, לחקור עוד. לפני שאתם מאמצים גישה מסוימת ומתחילים ללמוד, חשוב תחילה להבין מה אתם רוצים ואז כשאתם יודעים מה נכון לכם - תוכלו למצוא את הגישה המתאימה לכם.
אז זהו.... כאן מסתיים השיעור שלנו להיום ובשבוע הבא תוכלו לקרוא על הסדרה המרכזית ועל ההקבלה שלה אל עולם הרוח שלנו.

שגיא

הכותב:

© מנדלבוים שגיא. מטפל בהומיאופתיה קלאסית, מנהל פורום טארוט בוואלה! בעל ניסיון של  14 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושא טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ.

את שגיא אתם מוזמנים לפגוש באתר שלו: טארוט חלומות וקצת יותר, או בקורס מבוא לקלפי טארוט הנשלח אליכם למייל ללא תשלום.