עברית  |   English

מומלץ החודש
על אור וניסים - מבט אסטרולוגי והיסטורי על חג החנוכה


על פי לוח השנה העברי חג החנוכה יוצא תמיד על קו התפר בין מזל קשת ובין מזל גדי (מתחיל בחודש כסליו המקושר למזל קשת ומסתיים בחודש טבת המקושר למזל גדי).
אותו קו תפר ממש הוא קו התפר בין הסתיו (השליש השלישי של גלגל המזלות) לבין החורף. ולא רק זה... אותו קו תפר ממש מסמן, על פי חישובי השנה הירחית, את יום הקצר בשנה.
(אנחנו, שרגילים ללוח השנה הלועזי, רגילים לחשוב על היום הקצר בשנה כעל ה 21 בדצמבר).
אז למעשה חג האור חל סביב היום הקצר ביותר בשנה, שהוא גם היום עם שעות החושך הרבות ביותר. והנה זה נס: בדיוק כאשר הימים נראים כהולכים ומתקצרים, חל מהפך! חג חנוכה מתחיל עם השתלטות שעות החושך על שעות האור ומסתיים עם תחילת ניצחון האור והתארכות הימים המיוחלת. לידתה המחודשת של השמש.
והנה עוד פלא: אנחנו איננו היחידים שחוגגים באור את התקופה החשוכה הזאת!       
* במסופוטמיה סיפרו על האל תמוז, בנה של האלה המרכזית אישתאר, אל החיטה והצמיחה, אשר נפטר בשיאו של הקיץ הלוהט אשר בו השמש צורבת את הצמחייה, וקם לתחייה חצי שנה לאחר מכן. תמוז מת ויורד אל השאול בתחילת חודש תמוז, ביום הארוך ביותר בשנה, וקם לתחייה בתחילת חודש טבת, ביום הקצר בשנה - יום אותו ציינו בחגיגות (ולא סתם סיפור זה מזכיר את הספור היווני על פרספונה אשר בילתה 6 חודשים בשאול בכל שנה).     
* הרומאים ציינו את חג ה"סטורנליה" לכבודו של האל סטורן, אל החקלאות, בהילולה בת שבעה ימים שהחלה ב-17 בדצמבר. ההילולה הסתיימה ביום הקצר ביותר בשנה.      
* הפרסים ציינו ביום זה את הולדתו של אל השמש מיתרה - ואכן בדיוק למחרת היום הקצר ביותר נולד מחדש האור...     
* וכמובן - כוכב מאיר נוסף אשר נולד בתאריך זה, הוא ישו (על פי המסורת הנוצרית, למרות שהתאריך האמיתי כנראה לא היה בדצמבר כלל). חג המולד חל ב 25 בדצמבר על פי הלוח היוליאני המקובל, אולם על פי הלוח הגריגוריאני החג נחוג ב... 21 בחודש (שוב - היום הקצר בשנה!) וביום זה נוהגים הנוצרים להאיר באלפי מנורות (ובעבר - נרות כמובן).   בחג החנוכה, ממש כמו בימי עברו בתרבויות השונות, אנחנו מתכנסים כולם ביחד, כל המשפחה, כל החברים, לא נשארים לבד בחושך, אלא שרים, מאירים בנרות,
מספרים סיפורים ולמעשה יוצרים מחדש בכל שנה את הנס הגדול ביותר - אנחנו מזמינים שוב את אור השמש לחזור אלינו... ואכן הנס הזה מתרחש כל שנה והימים שנראה היה שרק ימשיכו להתקצר לפתע מתחילים להתארך...

* הכותבת היא אסטרולוגית בעלת ניסיון רב, מפתחת שיטת "אסטרולוגיה הוליסטית".
לקריאה נוספת באתר של קרני צור http://www.astrologia.goop.co.il/