עברית  |   English

מומלץ החודש
התפיסה האסטרולוגית של הקדמונים


בהרבה מאוד תרבויות קדומות ישנה התייחסות לאסטרולוגיה: מצבם של גרמי השמיים. הדבר מובן למדי כאשר חושבים על כך שכשהאדם היה מחובר הרבה יותר לטבע, בנדודיו בחוץ וללא אורות בוהקים - הכוכבים היו גלויים לעיניו כל השנה. הוא היה רואה את המסע שלהם על פני כיפת הרקיע והיה מכיר את שמותיהם וקצב מסלולם.
אבל הדבר המעניין הוא שכמעט בכל תרבות קישרו האנשים בין מצב הכוכבים בשמיים לבין הגורל, העתיד, האישיות...
בעבר הרואה בכוכבים היה חלק מהותי מאוד מן השבט, או מן הממלכה. החכם הקדמון אשר ידע לחזות על פי הכוכבים אם השנה תהיה פוריה, אם העם יצא למלחמה וכך הלאה.
כך שבתרבויות שונות אנחנו עדים לאסטרולוגים אשר הורו, יעצו והדריכו. יוספוס פלביוס (אשר חי לפני כ 2000 שנים) מספר בספרו "קדמוניות היהודים" כיצד בתקופתו לא היו יוצאים למלחמה מבלי להיוועץ באסטרולוג, וכי חלק מסוים מן הצבא היה מורכב לא מלוחמים, אלא מ"מתנבאים" - כאלה אשר ידעו לצפות ולחזות את העתיד. ממש כפי שהאסטרולוג היום מציב את מצב הכוכבים בשמיים וקובע את הצפוי בהורוסקופ.
 
עבור הקדמונים הכוכבים בשמיים לא היו רק אורות בוהקים, והמפה האסטרולוגית לא היתה רק נבואה פרטית לגבי אדם זה או אחר. עבור הקדמונים האסטרולוגיה היה חלק בלתי נפרד מאורח חיים, מתפיסת היקום, מהאמונה הדתית. כך רואים שביוון העתיקה (ואח"כ ברומא אשר לקחה הרבה מאוד מן התרבות היוונית וניכסה אותה לעצמה) הכוכבים והאלים הם אחד. ולכן לא רק שידעו לצפות את תנועת הכוכבים/האלים בשמיים, הם גם ניסו להשפיע על הכוכבים או לנסות להניע אותם ממעליליהם הרעים על ידי בניית מקדש יפה והקרבת קורבנות.
האינדיאנים האמינו שכאשר אחד מאבות השבט מת הוא הופך לכוכב בוהק בשמיים והם ידעו לזהות חלק מן הכוכבים עם אנשים חשובים מעברם. 
נמשיך למצרים העתיקה ונגלה שהפירמידות הגדולות בגיזה ממוקמות בדיוק על פי אותו הסדר בדיוק של קבוצת כוכבים בולטת בשמיים הנקראת "חגורת אוריון" וכמובן שעד היום ישנן תיאוריות שונות על כך שהפירמידות שימשו מעין לוח שנה מורכב אשר יום בשנה השמש האירה בהם בדיוק בנקודה מסויימת.
המאיה בנו מקדשים שלמים וענקיים (גם הם בצורת פירמידות, אך מדורגות...) אשר המחישו את לוח השנה המיוחד והמורכב שלהם ואת התפיסה האסטרולוגית שלהם. כאשר הכוהן הגדול טיפס אל ראש הפירמידה הוא המחיש את מעבר האדם דרך הזמנים, מן הקדום ביותר (המדרגה התחתונה) ועד לסוף הזמנים (קצה הפירמידה). 
גם במסופוטמיה אנחנו מוצאים לוחות חרס קדומים ועליהם מפות אסטרולוגיות והורוסקופים, ובעוד ועוד מקומות, זמנים ותרבויות.
 
פעם קראתי תחזית שבועית בעיתון כלשהו והאסטרולוגית כתבה שם, בחנוכה: "ביום ראשון תאכלו סופגניות וביום שני תקבלו דמי חנוכה ממקור לא ברור..." זה ממש מצחיק, אבל כאסטרולוגית שמעריכה את מה שהיא עושה, קצת הזדעזעתי. כאשר משווים היום את ההורוסקופ השבועי בעיתון עם הידע העצום שהיה לקדמונים אי אפשר שלא להרגיש ש"פיספסנו משהו בדרך". עם כל הקידמה הטכנולוגית שיש לנו היום, נראה שיש לנו עוד הרבה מה ללמוד בכל הנוגע להבנה של היקום, של הכוכבים והשפעתם על האדם. אבל לפחות הצצה בידע של הקדמונים יכולה לתת לנו סימן ואות למה שאפשר עוד להגיע אליו באמצעות האסטרולוגיה...

* הכותבת היא אסטרולוגית בעלת ניסיון רב, מפתחת שיטת "אסטרולוגיה הוליסטית".
לקריאה נוספת באתר של קרני צור http://www.astrologia.goop.co.il