עברית  |   English

מומלץ החודש
מפת הלידה של מדינת ישראל - מבט אסטרולוגי על מדינה ועם


תאריך "הלידה" הלועזי של מדינת ישראל חל ב 15 במאי 1948. היא בת מזל שור. ובתוקף היותנו כולנו דיירים במדינה הזו, אנחנו גם משופעים ממפת הלידה של מדינתנו. הנה כמה הסתכלויות מהזווית האסטרולוגית על מפת הלידה של מדינת ישראל ועל מה זה אומר להיות ישראלים.
 
אחרי!
כוכב מארס
במפת הלידה של מדינת ישראל נמצא במזל אריה. כוכב מארס אחראי על האופן שבו עושים דברים, והוא גם כוכב הקשור למלחמות. פירוש הדבר: שהמדינה שלנו, או אנחנו הישראלים, אוהבים לעשות דברים בגדול, בדרמה, בלהט. אנחנו רוצים להיות המובילים בעשייה, לסחוף אחרינו אנשים, מנהיגים ולא מונהגים. וגם - אלמנט זה קשור מאוד לעשייה בדרך של מלחמה, לעתים התקפה. מארס באריה יהיה אלמנט שיכול לאפיין (אילו המדינה היתה אדם) גנרל.
תכונה נוספת שהולכת עם מארס באריה היא השילוב בין צבא לבין כבוד.
אנחנו לא המדינה היחידה שבה אנשיה הולכים לצבא. זה קורה במדינות רבות וגם קרה בתקופות רבות מאוד בהיסטוריה. אולם נראה שאצלנו ההליכה לצבא היא דבר שנעשה עם הרבה מאוד כבוד והערכה (בניגוד, למשל, לארצות בהם החיילים הם מן השכבות הנמוכות של האוכלוסיה, או גיוסים כפויים של זרים לצבא...). גם כאשר האדם משתחרר השירות הצבאי הופך למקור הגאווה והיוקרה של אדם אשר ילווה אותו לשנים הבאות - צבא "בטעם" של מזל אריה.
וכמובן שקריאת "אחרי!" המאפיינת את מפקדי הצבא הישראלי היא קריאה המאפיינת את האריה המסתער בראש, לוקח חסות אמיתית על ההולכים אחריו ובכך סוחף את חייליו עם תחושה של גאוות יחידה.
יחד עם מארס בבית מזל אריה ישנו מצבור של כמה כוכבים משמעותיים, במזל אריה אף הם: סאטורן (כוכב ההגבלות), פלוטו (כוכב האובבססיות) והירח (תת המודע). המצבור של שלושת הכוכבים האלה מהווה מעין מגנט עצמתי אשר קשה להתחמק ממנו, מגנט שכורך בתוכו את הקשיים, ההתעקשויות והמשיכה התת מודעת אחר אותם רגעים גרנדיוזים, מצבי "אקסטרים" וכמובן - מלחמות, פיצוצים והתלקחויות. המדינה שלנו, ואנחנו כישראלים, פשוט לא יכולים לסבול רגעים של שקט ורוגע. (מה קרה ל"איש תחת גפנו ותחת תאנתו"?). משהו מושך אותנו אל האתגר הבא, הבעיה הבאה - ממש כמו עש שנמשך אל האש. 
ומילה טובה לסיום על הפן הצבאי הזה - שכל אותו מקבץ כוכבים נמצא בהרמוניה עם כוכב מרקיורי שנמצא במזל תאומים. ובעברית - לפחות אנחנו עושים את המלחמות והדרמות האלה בצורה אינטליגנטית! בעוד צבאות אחרים צועדים על קיבתם - הצבא שלנו צועד על ראשו... (ובעיקר על מערך המודיעין שלו - המקושר לכוכב מרקיורי).
 
נוסטלגיה ארץ ישראלית
כוכב ונוס
(כוכב הרגשות והאהבה) של מדינת ישראל נמצא במזל סרטן. מאפיין זה כבר מעיד על רגישות מאוד גדולה של הישראלים ושל מדינתנו. רגישות אשר חלק ממנה יוצא החוצה, אך חלק ניכר ממנו זורם מתחת לפני השטח, מתחת לחזית נוקשה ומחוספסת (השריון של הסרטן). מה שאי אפשר לומר על הישראלים זה שהם אטומים. לא, בכלל לא. כל דבר משפיע עלינו ריגשית והרגש משחק אצלינו תפקיד מאוד מרכזי, גם אם לעתים זה לא נראה כך.
וספציפית לגבי מפת מדינת ישראל, הרגש משפיע אצלה לטובה על האידיאולוגיה (בהרמוניה עם נפטון בדלי) ולרעה על הרצון והיכולת להתפשט ולגדול (בחוסר הרמוניה עם יופיטר בקשת). וכדי שלא אכנס לדברים שיכולים להתפרש או להשתמע כעמדה פוליטית זו או אחרת אתן לכל אחד להסיק מכך אילו מסקנות שהוא רוצה...
 
בנוסף - מזל סרטן ידוע באהבת הנוסטלגיה שלו ובאיסוף שלו של פרטים מן העבר (ולאנשים - מן הילדות) בלי יכולת להיפטר מהם. ונוס בסרטן זו אהבה של נוסטלגיה ושל עבר וגם הישענות רגשית על העבר.
היכן, למשל, זה בא לידי ביטוי?
* מגילת העצמאות פותחת בהנצחת המאורעות שעברו על עם ישראל, ולמעשה על עצם מאורעות אלו מושתתת הקמת מדינת ישראל.
* התנ"ך הוא היסטוריה עתיקה אשר שזורה ללא הפרדה עם קיום  מדינת ישראל. ישנה הישענות על ההיסטוריה בזיקה של עם ישראל לשטח האדמה שאנו חיים עליו, ישנו שיחזור ושימור של שמות מקראיים של מקומות וגם של אנשים.
* הישראלים אוהבים לשמר את הזיכרונות המשפחתיים/עדתיים שלהם, עם הגאווה של מוצאם - למרות שלפעמים הם כבר ילידי הארץ מספר דורות, עדיין הם משתמרים המאכלים, המנהגים, השירים והתחושה של הנוסטלגית עם ההיסטוריה שמלווה...
* סרטים ישראלים ישנים שממחזרים שוב ושוב והופכים באופן נוסטלגי לחלק מן התרבות שלנו.
* יש לנו הרבה שירים שמנצחים ומאפרים את העבר וישנה גם אהבה לשירים ישנים ונוסטלגיים.
* געגועים ל"ימים של פעם"...
ובודאי עוד הרבה דברים...
 
הישראלים, ומדינת ישראל, לא נפטרים בקלות מן העבר שלהם. לטוב ולרע. הם משמרים, חוזרים למקורות, ממחזרים, מעריכים ובעיקר - אוהבים את העבר שלהם. שוב - לטוב ולרע...
 
על גבולות וגאונות
מדינת ישראל היא מדינה קטנה מאוד, אולם ביחס לגודלה המזערי יש לה שם בעולם. לטוב ולרע היא מככבת במסכי הטלוויזיה העולמיים, מעט הישראלים "נמצאים בכל מקום" והמצאות ישראליות ידועות בכל עבר. איך זה יכול להיות שמדינה כל כך קטנה עושה רושם של מדינה גדולה?
למדינתנו הקטנה יש את כוכב יופיטר בבית מזל קשת. אנשים שיש להם את הצירוף הזה יהיו, בדר"כ, אנשים בעלי מראה גדול ודומיננטי - או לפחות יעשו רושם של כאלה. כמו להבת גפרור המפזרת את אורה הרבה מעבר למקור הקטנטן שלה.
צירוף זה גם מעיד על רצון לחופש ולעצמאות וגם על רצון לפרוץ גבולות ולצאת החוצה. אם זה היה אדם זה היה יכול להיות, נאמר, אדם שמאוד אוהב לצאת לריצה, או לטיולים, או לסיוע במהירות רבה במכונית פתוחה. אבל מה יכולה לעשות מדינה? כיצד היא "תצא מתוך עצמה"? לאן מדינה הולכת לטייל? מצב זה, של רצון לצאת החוצה, להתפשט ולגדול, יחד עם העובדה שמדובר במדינה, אשר  מן הסתם לא יכולה לעשות את כל אלה יוצר מצב של תסיסה פנימית עזה של כל מה שחי במדינה וגלישה החוצה של כל מה שיש פה אשר אינו קבוע: רעיונות, אנשים, דיעות....
צירוף זה של יופיטר בקשת גם יכול להסביר את ההרגשה של "להיות חנוקים" בתוך הגבולות שלנו. זה גם יכול להסביר את המצב הבעייתי אשר שורר בגבולות שלנו: הגבולות שלנו חמים, לוהטים ונוזליים - במקום להיות מוצקים ויציבים כמו שגבולות אמורים להיות.
יש כאן, במדינת ישראל, חיכוך בין הרצון לגדול, להתפשט, להתרחב ולהיות מדינה קוסמופוליטית לבין הגבולות הטבעיים הקיימים בה. יש גם חיכוך בין הרצון להיות חופשיים באמת לבין המגבלות שקיימות במדינה.
במפה האסטרולוגית של המדינה הציר המקשר בין הרצון לחופש (יופיטר בקשת) לבין המגבלות הקיימות (סאטורן) הוא כוכב אוראנוס - כוכב ההמצאות והגאונות. דבר זה מסביר כיצד דווקא אותה הרגשת מחנק וקושי דוחפים את הישראלים להמצאות ויצירתיות. כוכב אוראנוס במפת הלידה של מדינת  ישראל נמצא במזל תאומים - וזה אומר שמבחינת מחשבה ורעיונות לישראלים אין בכלל גבולות. ואם חיים בקופסא כל כך קטנה - אז לפחות הראש נמצא לגמרי מחוץ לקופסא! 

* הכותבת היא אסטרולוגית בעלת ניסיון רב, מפתחת שיטת "אסטרולוגיה הוליסטית".
לקריאה נוספת באתר של קרני צור http://www.astrologia.goop.co.il/